19 лютого — День Державного Герба України

Один із символів української державності та ідентичності – Державний Герб. 19 лютого 1992 року Верховною Радою України було затверджено Державний герб незалежної України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті – національний символ українців часів визвольних змагань XX століття. Він поєднує в собі дух українського народу, підкреслює волелюбність та прагнення до незалежності, зв’язує між собою покоління українців.
 
Звідки ж походить історія нашого Державного герба?

Вперше тризуб почав використовувати ще у IX столітті Володимир Великий. До цього його батько Святослав Хоробрий за знак володіння правлячої еліти обрав собі двозуб. Саме від нього, є така думка фахівців, і сформувався наш теперішній герб. Однак Володимир Великий знак батька використовувати не став. у нього з’явився свій, хоч і схожий. Тризуб. Його почали карбувати на монетах та печатках.

Зараз, до речі, двозуб є одним із символів Сил спеціальних операцій. Ним оздоблено знаки військових, а на прапорі ССО навіть є відома фраза Святослава Хороброго «Іду на Ви». Геральдисти (гербознавці), які брали участь в розробці символіки для українських військових, говорять, що Святославів символ використали як мотив великого воїна.

 

Чи міг український герб мати зовсім інший вигляд?

У XIII столітті через монгольську навалу Київська Русь занепала, і її землі було поділено між Руським королівством, Великим князівством Литовським, короною Польською. Тризуб як такий не використовувався.

Дискусії в українських культурних колах щодо національної символіки знову почали точитися лише у XIX столітті. Весна народів 1848 року спонукала українців замислитися над своїми національними барвами. А потім і над     гербом – необхідно було визначитися, який знак міг би стати об’єднувальним для всіх українських земель. Це міг бути і козак з мушкетом (герб Війська Запорозького), і Галицький лев (символ Руського королівства, а згодом і Західноукраїнської Народної Республіки). Був ще варіант зобразити Архистратига Михайла із галицьким левом на щиті. Адже Архистратиг   Михайло – символ Київщини (і всієї Наддніпрянської України), і поєднання його з галицьким левом мало б символізувати єдність східних і західних українців. Втім, врешті переміг найдавніший і найлаконічніший із символів – тризуб затвердили як офіційний герб УНР 25 лютого 1918 року.

 

Щодо Великого герба

Тризуб затверджено як Малий герб України у 1992 році. Відтоді було 9 спроб обрати Великий державний герб. Востаннє депутати обговорювали це питання 24 серпня 2021 року. Один із проєктів  Великого державного герба вони підтримали у першому читанні, проте так і не затвердили його.