9 травня – День Європи в Україні

Цьогоріч Україна вдруге відзначає День Європи разом із країнами Європейського Союзу 9 травня, в статусі країни-кандидата на членство в ЄС.

Історія появи свята

Після Другої світової війни Європа лежала в руїнах. Для економічного відновлення варто було забути про історичну ворожнечу, зокрема між Францією та Німеччиною, та почати спільними зусиллями будувати єдине майбутнє.

Одним з тих, хто запропонував втілити спільний європейський проєкт на практиці, був міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман. 9 травня 1950 року було підписано документ, який увійшов в історію як «Декларація Шумана». Декларація пропонувала створити Європейську спільноту вугілля і сталі. Але обов’язковою умовою для цього було франко-німецьке замирення.

Тому 9 травня вважається днем народження Європейського Союзу. Доти День Європи відзначали 5 травня, адже цього дня у 1945-му була створена Рада Європи. Тепер ця дата залишилася лише щорічною згадкою про заснування цієї міжнародної організації.

Як День Європи відзначають у ЄС

День Європи відзначають як держави-члени ЄС, так і країни на шляху до євроінтеграції. Щорічно 9 травня прапором Європейського Союзу прикрашають вулиці всіх міст. У цей день влаштовують лекції про європейські цінності та історію створення союзу. В інституціях ЄС проводять екскурсії.

Свято Дня Європи є одним із символів Євросоюзу — прапор, валюта євро, гімн та лозунг. Нагадаємо, що гімном ЄС є «Ода радості» Людвіга ван Бетховена, а лозунгом – вислів латиною «In varietate concordia» (Об’єднані в різноманітті). 

Кожна країна має свої традиції святкування Дня Європи. У Німеччині влаштовують європейський тиждень, у Люксембурзі 9 травня – вихідний, в Польщі проводять Парад Шумана.  

День Європи в Україні

В Україні День Європи почали святкувати ще у 2003 році. Відповідний указ підписав тодішній президент Леонід Кучма. Відтоді Днем Європи щорічно вважалась третя субота травня. Враховуючи події Євромайдану та підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС у 2014 році, це свято набуло не просто символічного значення.

У червні 2022 року Україна отримали кандидатський статус ЄС. Нині ключовим питанням є початок переговорів про вступ України до Євросоюзу. 8 травня 2023 року Володимир Зеленський підписав указ про святкування 9 травня Дня Європи. За словами  президента України, буде правильно відзначати День Європи разом з усією вільною Європою. Тому від травня 2023 року Україна відзначає День Європи разом із країнами-членами союзу.

Метою українського Дня Європи є наголошення на важливості для України європейської інтеграції, підкреслення спільних ідеалів та історії, залучення до підтримки Європейського Союзу, сприяння посиленню представництва ЄС на теренах України.